Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

czym nie wolno zywić kotaKot w odróżnieniu od psa nie jest wszystkożercą. Kot jak wszystkie kotowate to drapieżnik, który żywi się mięsem. Ma krotki układ pokarmowy, przez który karma szybko przelatuje. Oznacza to w praktyce, że kotu nie można dawać resztek z ludzkiego stołu, ani ludzkiego jedzenia. Kot też bywa łakomczuchem i czasem interesuje się tym co mamy na talerzu ale generalnie interesuje go mięso.

Zdarzają się koty, które lubią oliwki, ciastka, ciasto, jajka i różne dziwne rzeczy ale są to raczej wyjątki. Niektórzy kociarze gotują dla swoich kotów mięso z warzywami i ryżem, porcjują mrożą i mają gotowe jedzenie dla swoich ulubieńców. Niestety moje koty tego nie tknęły.

A więc dla kotów najlepsze jest mięso: gotowany kurczak, surowa wołowina, serca wołowe i wieprzowe itp. oraz dobra karma sucha i puszkowa.

Poniżej lista tego czego kotu nie należy dawać.

Czego kot nie powinien jeść

 • czekolada
 • kawa i ziarenka kawy
 • herbata
 • napoje zawierające kofeinę
 • cebula
 • czosnek
 • kości z ryb, drobiu i mięsa
 • ludzkie witaminy zawierające żelazo
 • tłuste sosy
 • sznurek nasączony tłuszczem (po pieczeniu mięsa)
 • spleśniałego i zepsutego jedzenia
 • napoje alkoholowe
 • grzyby, chyba, że są bezpieczne dla ludzi
 • psie jedzenie
 • tytoń
 • ciasto drożdżowe
 • zielone liście i łodygi pomidora i kartofil
 • liście rabarbaru
Mleko

Psy i koty nie mają odpowiednich enzymów, które rozkładają cukier w mleku, który nazywa się laktoza. Przy braku tych enzymów, lactoza pozostaje niestrawiona, fermentuje w jelitach powodując biegunkę. Niektóre zwierzęta tolerują trochę mleka, zaś inne żadnego. Jeśli wydaje się, że twój ulubieniec toleruje mleko, możesz mu dawać małe ilości. Lepiej jednak dawać mu specjalne mleko pozbawione laktozy.

Psie jedzenie

Należy sobie zdać sprawę, że koty to nie są "małe psy" i ich wymagania dietetyczne są inne niż u psów. Na przykład koty wymagają większego poziomu protein niż psy. Muszą mieć w swojej diecie aminokwas zwany tauryna. U kotów, które jedzą pożywienie pozbawione tauryny, mogą rozwinąć się powązne choroby serca lub inne schorzenia. Prawie wsztstkie karmy kocie zawierają obenie taurynę.
Koty wymagają innej formy witaminy A niż psy. Psy mogą wykorzystać beta-karoten jako źródło witaminy A, zaś koty nie. Organizm kota nie może wyprodukować kwasu tłuszczowego zwanego kwasem arachidonicznym i muszą go dostawać w diecie. Nie zawsze występuje on w psim jedzeniu.
Koty, w odróżnieniu od psów, są wyłącznie mięsożerne. Wymagają większego poziomu protein i tłuszczu niż psy, za to niższego poziomu węglowodanów.
Tak więc dając swemu kotu duże ilości psiego jedzenia pozbawiasz go wielu niezbędnych dla organizum składników.

Cebula

Cebula, zarówno surowa, gotowana jak i będąca składnikiem potraw, może powodować anemię u kotów, psów i innych zwierząt. Oddziaływuje ona na czerwone ciałka krwi, które stają się sztywne i przestają poprawnie funkcjonować. Zjedzenie większej ilości tego warzywa przez zwierzaka może okazać się bardzo niebezpieczne.

Ryby

Są doskonałym źródłem protein dla kota lecz mogą powodować problemy.
Niektóre ryby zawierają duże ilości enzymu thiaminy, która niszczy vitaminę B1. Zapobiega temu gotowanie. Również nadpsute ryby powodują utratę witaminy B1 u kotów. Brak witaminy B1 objawia się utratą apetytu, problemami neurologicznymi (konwulsje, drżenie).
Ryby morskie pochodzące z egzotycznych krajów mogą być zarażone specyficznymi bakteriami, natomiast ryby słodkowodne zawierają sporo zanieczyszczeń przemysłowych.
Niebezpieczne są również tłuste ryby, które w skutek niewłaściwego składowania mogą stać się trujące dla kotów.
Mit jakoby koty musiały jeść ryby zrodził się chyba z kreskówek, gdzie zawsze pokazuje się koty wśród szkieletów rybnych. Najlepiej karmić koty nie surowymi rybami lecz produktami z ryb przeznacznonymi dla kotów, nigdy rybnymi puszkami dla ludzi i nigdy mrożonymi rybami, gdyż nie wiadomo jak długo były składowane.

Białko jajek

Częste dodawanie do kociego jedzenia surowych jajek może spowodować niedobór witaminy biotyny. Białko zawiera avidinę, enzym, który powoduje, że biotyna nie jest przyswajana przez organizm. Brak biotyny objawia się problemami skórnymi, wypadaniem sierści, zahamowaniem wzrostu.

Wątroba

Codzienne karmienie kotów wątrobą w bardzo dużych ilościach może spowodować zatrucie organizmu witaminą A. Podawanie kotom wątroby od czasu do czasu jest bardzo korzystne. Musi być lekko podgotowana. Surowa wątroba może spowodować rozwolnienie, a mocno ugotowana zatwardzenie.

Podroby

Płucka i wymie nie mają dla kota wartosci odżywczej. Dlatego nie należy ich kotom dawać. Należy unikać śledziony, która może wywoływać biegunkę.

Kości

Nie wolno dawać kotom kości z drobiu. Gotowane kości są łamliwe i mogą przebić kotu żołądek.


Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.