Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

  Opieka nad kotem po sterylizacji kotka po sterylizacji

Po sterylizacji/kastracji koty powinny być trzymane w bezpiecznym miejscu przez minimum 7 dni - kotka i minimum 1 dzien - kocur. Sterylizacja jest poważnym zabiegiem, dokonywanym pod narkozą i kot musi dojść do siebie zanim zostanie wypuszczony. Ponadto okres ten pozwala na zaobserwowanie kota i ew. interwencje gdy dzieje się coś złego.

 

Zdarza się to bardzo rzadko, jednak narkoza i sam zabieg może uaktywnić chorobę kota o której nie wiedzieliśmy. Właściwie przed każdym zabiegiem kotu powinno się zrobić badanie krwi, tak jak się to dzieje u ludzi. Niestety nie pozwalaja na to środki finansowe, ponadto w przypadku kotów dzikich jest to duże utrudnienie. Dlatego najczęściej badań się nie robi. Okres rekonwalescencji kota pozwala na obserwacje i ew. leczenie kota.

 

Innym problemem jest lizanie szwu pooperacyjnego. Z reguły koty dzikie są wystarczająco zestresowane tym, że znalazły się w nieznanym miejscu i siedzą w klatce, że nie interesują się szwem po sterylizacji. Dlatego tez nie zakłada się im kubraczka chroniącego szef. Ponadto zdjęcie tego kubraczka u kotów dzikich byłoby trudne. Jednak może się zdarzyć, że kot będzie lizał ranę. W takim przypadku warto zdezynfekować szef wodą utlenioną (u kota dzikiego jest to nie możliwe), a jeśli to nie pomoże zabrać kota do weterynarza.

 

Zdarza się, że odłowiony i wysterylizowany kot okazuje się oswojonym i przymilnym kotem domowym, który został porzucony. W takim przypadku powinnismy dokładnie obserwować stan szwu pooperacyjnego. Również kot oswojony nie powinien chodzić luzem po mieszkaniu.

 

Jak zajmować się kotem dzikim

Przygotuj wcześniej miejsce przechowywania kota. Dobrze nadaje się garaż, dodatkowy pokój, łazienka, piwnica, pralnia. Pomieszczenie musi być zaciszne, spokojne i nie dostępne dla innych zwierząt. Musi też być ciepłe i suche.

Wypożycz duża klatkę wystawową, taką w której zmieszczą się swobodnie miski z jedzeniem i wodą oraz nieduża kuweta. Jeśli kot nie jest jeszcze wybudzony z narkozy przełożenie do klatki będzie łatwe. Niektóre lecznice wydają kota dopiero po wybudzeniu aby mieć pewność czy dobrze zniósł narkozę. Wtedy pamiętaj, że kot będzie chciał się wydostać i może przy przekładaniu wyskoczyć. Złapanie kota w mieszkaniu będzie bardzo trudne.

Bardzo ostrożnie przełóż kota do klatki - przystaw kontener do drzwiczek klatki, otworz ją, wyjmij kratkę kontenera ostrożnie od góry i gdy kot przejdzie natychmiast zamknij klatkę. Rób to bardzo ostrożnie. Pamiętaj że kotka będzie chciała się wydostać. Najczęściej kotka jest tak wystraszona, że od razu uciekają na tył klatki. Jednak zdarzają się koty które próbują wyskoczyć ci nad głową. Oczywiście zanim włożysz kota, klatka musi być przygotowana - wyłożona papierem, z kuwetą i miseczką z wodą.

 

Opieka nad kotem po sterylizacji


Zasady opieki nad kotami po operacji:

  • Kot może być śpiący po operacji ale po kilku godzinach budzi się całkowicie. Może pojawić się kilka kropli krwi na gazetach, którymi wyłożona jest klatka. Ale jest to normalne. Gdy wrócisz do domu z klatkę umieść ją w miejscu przechowywania i zostaw kota w spokoju przez jakiś czas.
  • Dopiero wieczorem daj kotu jedzenie. Uchyl odrobinę drzwiczki i wsuń tam kilka plastikowych lub papierowych naczyń. Możesz je napełniać wodą i suchym jedzeniem od zewnątrz klatki. Nigdy nie otwieraj klatki szeroko.
  • Upewnij się ze przednie i tylne drzwi klatki są dokładnie zamknięte i zamocowane. Gdy będziesz podchodzić, kot cofnie się do tyłu klatki aby być jak najdalej od ciebie, mimo to bądź bardzo ostrożny otwierając drzwiczki klatki.
  • Naczynia można przesuwać w klatce przy pomocy patyka. Nie używaj żadnych ostrych przedmiotów, które mogą zranić kota.
  • Karm kota raz lub dwa razy dziennie.
  • klatka powinna być wyłożona papierem. Kot może brudzić w klatce, wylać wodę, wyrzucić jedzenie. Najlepiej wyciągnąć cały brudny papier lub gazetę, a potem ostrożnie włożyć nowy papier.

 

Dochodzenie do siebie i wypuszczenie

  • Musisz być pewien, że kot je i pije i że nie ma oznak infekcji (wydzielina z blizny pooperacyjnej, krwawienie lub obrzmienie)
  • Jeśli kot jest w letargu dłużej niż w pierwszym dniu lub jeśli zauważysz któryś z wyżej wymienionych objawów należy zabrać kota do lecznicy w celu zbadania.
  • Jeśli kot nie załatwia się przez pierwszy jeden lub dwa dni jest to normalne. Niepokojące jest jeśli kot nie wypróznia się dłużej niż 5 dni.
  • Gdy tylko okaże się, że kot je normalnie, jest pobudzony, ma czyste oczy, może zostać wypuszczony do swojej kolonii. Staraj się wypuścić kota w miejscu najbliższym do tego, gdzie został złapany. Zrób to w takiej porze dnia, gdy jest tam najmniej ludzi.

 

opieka nad kotami Przeniesienie kolonii wolno  żyjących kotów powinno mieć miejsce tylko w ostateczności, gdy wyczerpiemy już wszystkie opcje. Koty bardzo   przywiązują się zarówno do miejsca bytowania jak i do swoich karmicieli. Najlepiej pozostawić je tam, gdzie są. Na ogół nie ma powodów do przenoszenia kotów z ich dotychczasowego środowiska. Koty  mogą bezpiecznie i szczęśliwie żyć w osiedlach, na ulicach, parkingach, pustych podwórkach, ogródkach przydomowych i innych miejscach - miejskich, podmiejskich i wiejskich.  Ponadto przeniesienie części lub wszystkich kotów pozostawia przyrodniczą próżnię zapraszającą inne nie wysterylizowane koty, które mogą zając to miejsce i rozpocząć cykl rozmnażania.

Zdarzają się przypadki gdy koty trzeba przenieść na inne miejsce - przebudowa ulicy, zmiany architektoniczne, zamknięcie dla kotów jakiegoś terenu. Czasem jednak jest to tylko niechęć mieszkańców, brak karmiciela. W takim przypadku lepiej porozmawiać z ludźmi, przekonać ich że koty nie stanowią zagrożenia i że lepiej aby zostały na swoim miejscu.

Często kotów po prostu nie ma gdzie przenieść. Schronisko nie jest miejscem gdzie koty mogą szczęśliwie bytować na zawsze. Koty dzikie nie mają szans na adopcję dlatego nie mają mozliwości opuszczenia schroniska. Wiekszość schronisk nie przyjmuje dzikich kotów.

opieka nad kotamiJak troszczyć się o zdrowie kotów wolno żyjących

Jeśli kot jest chory lub ranny udaj się do lecznicy weterynaryjnej. Nie próbuj samemu diagnozować ani leczyć na własną rękę. Poniższe porady mają na celu uczulenie na to aby obserwować koty, którymi się opiekujesz i reagować jeśli dzieje się coś złego. 

Koty wolno żyjące nie mają większych problemów zdrowotnych niż koty domowe. W rzeczywistości, koty te jako populacja mogą być zdrowsze niż domowi ulubieńcy. Dzieje się tak dlatego, że u kociąt rozwija się naturalna odporność na wiele chorób. Bez względu na to, zapobieganie i wczesne leczenie dolegliwości medycznych odgrywa ważną rolę w zapewnieniu kotom długiego i zdrowego życia.

 

opieka nad kociętamiCo zrobić jeśli znajdziesz kocięta

Najpierw musisz się dowiedzieć czy kotki mają matkę. Jeśli male kotki zostały gdzieś zostawione w pudełku lub transporterze to oczywiste jest, że ktoś je wyrzucił. Niestety wielu ludzi nie sterylizuje kotek, rozmnażają licząć, że łatwo znajdą domy dla kociąt. Gdy się to nie udaje, wyrzucają gdzieś kocieta wierząc, że "kot sobie poradzi".

Mogą to być też kocięta urodzone przez wolno żyjącą matkę. Kotka może być nieobecna wiele godzin w poszukiwaniu pożywienia. Dlatego czekaj w poblizu i obserwuj czy matka sie pojawi.  Warto też przyjrzeć się w jakim stanie są kocięta.

 

 

oswajanie kociątOswajanie  kociąt

Kocięta, można oswoić we wczesnym okresie życia. Później staje się to coraz trudniejsze. Nawet koty dorosle oswajają się, jednak trwa to czasem latami. Jeśli chcesz oddać kocięta do adopcji musisz je oswoić. Nie ma możliwości oswojenia w naturalnym środowisku. Musisz wziąć kocięta do domu. 

Jeśli nie masz możliwości oddania malych kotków do adopcji ani zaadoptowania samemu, musisz je zostawić tam gdzie żyją. Zapewnij im schronienie, dokarmianie, a gdy dorosną wysterylizuj. Pamiętaj, że sterylizacja/kastracja jest najlepszym sposobem aby pomóc kotom wolnożyjącym. Najlepiej wysterylizować jak najwięcej kotów aby się nie mnożyły. Wtedy nie będzie problemu niechcianych kociąt. Pamietaj, że coraz trudniej oddać kocieta do adopcji.

 

W jakim wieku kocięta najłatwiej oswoić?

  • Kocięta poniżej 4 tygodni mogą zostać oswojone w ciągu kilku dni.
  • Kocięta do 8 tygodni potrzebują około 2 - 3 tygodni aby się oswoić.
  • Gdy kotki osiągną 10-12 tygodni można je jeszcze oswoić lecz trwa to dłużej.
  • Kocięta powyżej 12 tygodni są trudne od oswojenia i czasem nigdy nie stają się w pełni oswojone.

 

Oswajanie kociąt

  • Nie oswoisz kociąt jeśli przebywają na dworzu. Ponadto nikt nie zdecyduje się na adopcję kociąt, które żyją na ulicy. Należy je zabrać do domu i umieścić w małym pomieszczeniu aby był do nich łatwy dostęp. 
  • Kocięta można odebrać ich dzikiej matce kiedy ona sama zaczyna je odstawiać czyli gdy mają około 6 tygodni. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest odłowienie całej kociej rodziny. Małe kotki łatwiej się oswoją a matkę można wysterylizować i wypuścić, gdy wykarmi kocięta. Małe kotki praktycznie same sie oswajają. Gdy poczekasz aż matka odstawi kocięta i wtedy je odłowisz, będzie potrzeba dużo czasu i wysilku aby je oswoić.

 

Małe kotki w domu
  • Trzymaj kociaki na ograniczonej przestrzeni - mały pokój lub klatka wystawowa. Upewnij się, że nie ma zakamarków gdzie mogą wpełznąć do środka lub pod spód, lub czegoś czym mogą się zranić.
  • Nie pozwalaj dzikim kociętom biegać swobodnie po domu. Mogą się ukryć w zakamarkach i bardzo trudno je będzie znaleźć i wywabić. Poza tym duże przestrzenie mogą być dla nich stresujące i opóźniają proces oswojenia. i>O ile to możliwe kocięta powinny być oddzielone od swoich braci i sióstr aby ułatwić oswajanie. Gdy się je pozostawi razem jedne z nich staną się śmiałe i odważne podczas gdy inne pozostaną nieufne i przestraszone. Jeśli nie możesz ich rozdzielić, mogą mieszkać razem ale należy codziennie spędzać trochę czasu z każdym.
  • Klatka powinna zawierać małą kuwetę, naczynia z wodą i jedzeniem i coś w co mogą się zawinąć np. ręcznik lub kawałek twojego ubrania.

 

Oswajanie

  • Kluczem jest
  • jedzenie. Początkowo kocięta mogą nie chcieć jeść w twojej obecności ale bądź cierpliwy. W końcu skojarzą jedzenie z twoją obecnością.
  • Warto dawać kociętom przysmaki - surową wołowinę, gotowanego kurczaka
  • Jak szybko będziesz mógł wziąć kotki na ręce zależy od ich temperamentu i wieku.  Młodsze i mniej dzikie kocięta możesz brać do ręki od razu. Noś rękawiczki jeśli czujesz się w nich bezpieczniej ponieważ ważne jest aby brać zwierzęta w sposób pewny i delikatny.
  • Owiń kociaka w ręcznik tak aby tylko jego głowa wystawała. Daj mu mokre jedzenie na łyżce. Jeśli nie zareaguje, połóż małą drobinkę jedzenia na jego nosku. Gdy tylko spróbuje będzie chciało więcej. Głaszcząc dzikie kocię, zaczynaj od tyłu jego głowy. Stopniowo zaczynaj głaskać czoło kociaka, brodę i za uszami, przemawiając czule. Staraj się odbyć takie karmiąco-głaszczące sesje (ok. 15-20minut) z każdym kociakiem tak często w ciągu dnia jak możesz.
  • codziennie będziesz widzieć postęp - usypianie na twoich kolanach, zaczepianie cię o jedzenie, miauczenie do ciebie, mruczenie i dawanie różnych sygnałów. Od momentu gdy kocięta przestaną uciekać od ciebie i zaczną przychodzić prosząc o jedzenie, głaskanie i branie na ręce możesz je zabrać z klatki i umieścić w zabezpieczonym małym pokoju. Na tym etapie możesz również z powrotem złączyć rodzeństwa.

 

Ważne wskazówki

  • Trzymaj kocięta ostrożnie - pamiętaj, że mają ostre zęby i pazury
  • Daj kociętom zabawki, sznurek (nie wełnę) lub coś do gonienia. Jeśli kociak zacznie drapać lub gryźć twoje palce natychmiast przerwij zabawę lub głaskanie, będzie to sygnałem, że nie wolno tego robić.
  • Jeśli koty bawią się i hałasują w nocy, baw sie więcej w ciągu dnia a na noc okryj klatkę ręcznikiem lub kocem
  • Zostawiaj włączone radio lub telewizor w ciągu dnia aby kotki przyzwyczaiły się do ludzkiego głosu

Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.