Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

marcowanie kotówMarcowanie czyli zaloty po kociemu

Marzec. Miesiąc, w którym żegnamy zimę i witamy wiosnę. Dzień jest już dłuższy, mocniej świeci słońce. Cały otaczający nas świat przyrody budzi się do życia. Koniec lutego i początek marca to najlepszy okres na kocią miłość. Wiadomo, iż żadna szanująca się kotka nie zdecyduje się na potomstwo zimą, kiedy o pożywienie i ciepły kąt jest trudno. Jak w takich warunkach wykarmić i otoczyć odpowiednią opieką kocięta? Dlatego dopiero wiosną kocia społeczność myśli intensywniej o przedłużeniu gatunku.

Koty mieszkające w miastach, koty z wiejskich gospodarstw - wszystkie zaczynają wietrzyć swoje futerka. Kocice poprawiają makijaże i fryzurki, kocury dumnie prężą ogony i przeczesują wąsiska. Nastaje czas kocich amorów. Jak rozpoznamy ten ważny ceremoniał w kocim życiu? Najczęściej słuchem: kiedy w nocy obudzi nas dźwięk przypominający płacz dziecka, przeradzający się w długie melodyjne zawodzenie, możemy być pewni, iż jakaś koteczka nawołuje w ten sposób kocura. To znak dla kociego macho: "Hm... mój drogi! Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia!". A jeśli usłyszymy zaraz potem pytające, nieśmiałe "Miau?" i za jakąś chwilę wyraźny głośny krzyk kotki... No cóż, drodzy Czytelnicy, z tej mąki będzie chleb, czyli będą kociaki.

magazyn kot artykuł na temat rozmnażania kotów

Jeszcze trwa kalendarzowa zima, ale nasze koty czują zbliżającą się wiosnę. Zaczyna się okres godowy tych zwierząt.
Występowanie rui u kotów jest związane z wydłużaniem się dnia w końcu stycznia-lutym. Ruje są cykliczne, pojawiają się co 14-21 dni w trakcie sezonu rozrodczego. Największa aktywność rujowa utrzymuje się od lutego do kwietnia, ale regularne cykle występują do późnej jesieni (październik, listopad). Niektóre kotki, zwłaszcza krótkowłose, mogą mieć cykle rujowe przez cały rok.
Pierwsza ruja pojawia się między 5. a 12. miesiącem życia. Jej dokładny termin zależy to od rasy (koty krótkowłose dojrzewają wcześniej), pory roku, oraz kondycji osobnika. U niektórych ras (np. u persów) pierwsza ruja może pojawić się nawet po 18. miesiącu życia.

Ruja objawia się:
  • głośnym miałczeniem, pomiałkiwaniem, trwa to właściwie cały czas z przerwami na sen
  • ociera się o człowieka, domaga się głaskania, a gdy pogłaszcze się ją po grzbiecie wygina grzbiet do dołu, wysuwając pupę do góry
  • kotka tarza się po podłodze zwijając się jak gąsienica i trąc tyłem głowy o podłogę
  • przywiera przednimi łapami do podłogi i wygina pupę do góry
  pupers1
Charakterystyczna poza kotki w rui.
Wygięty grzbiet, kuper do góry i ogon przesunięty na bok.

 Kastracja = okaleczenie?

Kastracja kotów, tak powszechna w większości krajów europejskich, u nas budzi jeszcze kontrowersje. Niektórzy decydują się poddać swojego pupila zabiegowi, traktując go jako zło konieczne, albo kiedy zmusi ich do tego zapach roztaczany przez dojrzałego kocura.

Program: Złap, wysterylizuj, wypuść

klatka3

Uwagi dotyczące opieki nad kotami po sterylizacji w naszym klimacie

Zgodnie z doświadczeniem Fundacji Canis, koty po sterylizacji należy przetrzymywać dłużej niż doradzają Amerykanie. Okres przechowywania powinien wynosić:

  • Kotka - 7 - 14 dni
  • Kocur - 2 - 4 dni

Po operacji mogą wystąpić powikłania. Szwy mogą się rozejść lub kot może ranę wylizać. Należy obserwować czy kot je, pije, wypróżnia się. Dopiero co najmniej po 7 dniach można mieć pewność, że kotka doszła do siebie i może zostać wypuszczona. Jeśli na dworze jest zimno należy ten okres trochę przedłużyć. Wczesne wypuszczenie wiąże się też z niebezpieczeństwem zabrudzenia i zainfekowania rany operacyjnej przez kota.

Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.